Ο Διάγων Βερτζαμί Cuvée Spéciale από την Οινοποιία Μαρκόγιαννη είναι ένα πολύ εντυπωσιακό κρασί. Το ρουμπινί του χρώμα που σχεδόν βάφει το ποτήρι και η πλούσια συμπύκνωση του φρούτου του, μας έχει αφήσει άφωνους. Η νέα του εμφιάλωση έχει περάσει ακόμα περισσότερο χρόνο στο βαρέλι και η πολυπλοκότητά του δεν ορίζεται!
Ο Διάγων Βερτζαμί Cuve Speciale είναι ένα πολύ ιδιαίτερο κρασί από την σπανιότατη λευκαδίτικη ποικιλία Βερτζαμί. Κατά πολλούς είναι μια πολύ ζόρικη ποικιλία με αρκετή οξύτητα, τανίνες και πολύ πολύ έντονο χρώμα (είναι από τις πιο βαφικές ποικιλίες της Ελλάδας). Με μαεστρία στην οινοποίηση όμως μπορεί να δώσει πραγματικά εντυπωσιακά κρασιά. Και ο Διάγων Βερτζαμί Cuve Speciale από την Οινοποιία Μαρκόγιαννη είναι ένα τέτοιο.
Ο συμπυκνωμένος χυμός, μετά και τη ζύμωση, ωριμάζει σε γαλλικά δρύινα βαρέλια για 24 μήνες, τόσο όσο να δαμαστούν οι τανίνες και ο θηριώδης χαρακτήρας του. Το κρασί εμφιαλώνεται αφιλτράριστο και το αποτέλεσμα είναι άκρως γοητευτικό και ισορροπημένο.
Τώρα θα πρέπει να το κάνεις και δικό σου, γιατί κάτι μας λέει πως σε μερικά χρόνια θα ανήκει στο πάνθεον με τα κορυφαία ελληνικά κρασιά και θα αποτελεί συλλεκτικό κομμάτι…