Ναι μεν η Βουργουνδία είναι γνωστή για τα περίφημα Pinot Noir και Chardonnay της, αλλά να ξέρεις πως υπάρχει και μια ποικιλία λιγότερο γνωστή, το Aligoté. Και ενώ τα φώτα της δημοσιότητας της κλέβουν οι άλλες δυο...κάποιοι διάσημοι οινοποιοί αποδεικνύουν πως μπορεί να δώσει συγκλονιστικά κρασιά. Το Bourgogne Aligoté του Marquis D'Angerville είναι ένα από αυτά!
To Domaine Marquis D'Angerville, αποτελεί ορόσημο στην οινική εξέλιξη της Βουργουνδίας με μια τεράστια ιστορία που ξεκινά κάπου τον 12ο αιώνα, όταν ακόμα ανήκε στους Δούκες της περιοχής! Βρίσκεται στο Volnay του Côte-d'Or και πέρασε στα χέρια του Marquis D'Angerville, το 1888 όταν το κληρονόμησε από τον θείο του. Εκείνος, εγκαταλείποντας αβίαστα την καλλιτεχνική του φύση, ήταν ο πρώτος που εναντιώθηκε στις πρακτικές οινοποίησης και το εμπόριο κρασιού της εποχής. Εμφιάλωσε και πούλησε μόνος του το κρασί του, ενώ έγινε ιδρυτικό μέλος του Εθνικού Ινστιτούτου Ονομασιών Προέλευσης. Ο γιός του Jacques d’Angerville στα χνάρια του πατέρα του, ήταν ιδρυτικό μέλος της Διεθνούς Ακαδημίας Οίνου και υπό την ηγεσία του το κτήμα απέκτησε διεθνή προβολή, αφού ήταν από τους πρώτους που εμφιάλωσαν μεμονωμένα αμπελοτεμάχια, αναδεικνύοντας την έννοια του «terroir» και εξασφαλίζοντας τα υψηλότερα πρότυπα ποιότητας. Αδιαμφησβήτητα λοιπόν, το Volnay και η Βουργουνδία του οφείλουν πολλά!
Το Aligoté, καλλιεργούνταν στην περιοχή τουλάχιστον από τον 18ο αιώνα. Το χρησιμοποιούσαν κυρίως για την παραγωγή απλών και καθημερινών κρασιών, ενώ ήταν το κρασί με το οποίο έφτιαχναν το γαλλικό απεριτίφ, Crème de Cassis. Το Marquis D'Angerville, αναδεικνύει τις πραγματικές δυνατότητες αυτού του σταφυλιού και μάλιστα μια χρονιά που θεωρείται εξαιρετικής ποιότητας για τη Βουργουνδία.
Αν δεν έχεις δοκιμάσει ακόμα ένα Aligoté, πρέπει οπωσδήποτε να ξεκινήσεις με το Bourgogne Aligoté Marquis D'Angerville. Ένα συναρπαστικό, κομψό, αλλά διαφορετικό κρασί από τη Βουργουνδία που αποτυπώνει την ουσία του terroir και ανταγωνίζεται ακόμα και κάποια πολύ καλά Chardonnay. Μάλιστα τώρα, είναι και στα καλύτερά του!