O Μικρός Ταραξίας από το Thalassinos Microwinery, είναι ένα ζουμερό Βιδιανό, που αντίθετα με αυτό που δηλώνει το όνομά του, είναι το καλύτερο παιδί του Ηρακλείου. Ισορροπημένο με δομή και χαρακτήρα που αναδεικνύει την ποικιλία με τον πιο φυσικό τρόπο.
Το Thalassinos Microwinery βρίσκεται στη Φοινικιά, μόλις 9χλμ έξω από το Ηράκλειο Κρήτης. Εκεί δυο νέοι, ο Ισίδωρος Θαλασσινός και η Βιργινία, που ανήκουν στην 4η γενιά οινοποιών, αποφάσισαν να συνεχίσουν την παράδοση αλλά να αφήσουν τη φύση να τους δείξει το δρόμο. Μόνο οι καλύτεροι αμπελώνες της περιοχής καλλιεργούνται για την παραγωγή κρασιού και μάλιστα αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση, αφού ακολουθούν την μέθοδο της Permacultura. Αν σου φαίνεται άγνωστη η λέξη, είναι μια επιστήμη σχεδιασμού αυτόνομων και υγειών οικοσυστημάτων, που έχει σκοπό την αρμονική συμβίωσή όλων των οργανισμών που ζουν σε αυτά, ώστε να διατηρηθεί η ίδια ποιότητα και για τις επόμενες γενιές.
Τα σταφύλια για το Μικρό Ταραξία τρυγήθηκαν αποκλειστικά χειρωνακτικά, όπως έγιναν και οι περισσότερες εργασίες κατά την οινοποίησή τους. Το ενεργειακό αποτύπωμα ήταν σχεδόν μηδενικό και για τη ζύμωση χρησιμοποιήθηκαν μόνο αυθόρμητες ζύμες, μέσα σε ανοξείδωτες δεξαμενές και πήλινα δοχεία. Φυσικά το αποτέλεσμα έδειξε πως η φύση γυρνάει πίσω τη χάρη, αφού το δυναμικό της ποικιλίας αποτυπώθηκε άριστα. Η μικρή παραμονή του με τα στέμφυλα καθώς και η 10μηνη παραμονή του με τις οινολάσπες έκανε τα χαρακτηριστικά του Βιδιανού να λάμψουν!
Ο Μικρός Ταραξίας είναι το κρασί που μπορείς να έχεις καθημερινά στο τραπέζι σου, οπότε καλύτερα εφοδιάσου με μερικές (αρκετές) φιάλες για να μην ξεμείνεις.