Αν είσαι λάτρης των sparkling κρασιών δεν γίνεται να μη δοκιμάσεις την επιτομή του φρούτου, της τραγανής οξύτητας και των απολαυστικών αρωμάτων ενός κρασιού που έχει φτιαχτεί με μοναδική τεχνική αρτιότητα και πολύ μεράκι. Η Amalia Rose Methode Traditionnelle, είναι ακόμα πιο απολαυστική από τη λευκή!
Για το Γιάννη Τσέλεπο δε χρειάζεται να σου πούμε και πολλά, αφού είναι ο άνθρωπος που κατάφερε να κάνει ακόμη και Γάλλους παραγωγούς να ζηλέψουν τα κρασιά του. Στο Κούτσι της Νεμέας, την Grand Cru περιοχή της Πελοποννήσου, καλλιεργεί ελληνικές και διεθνείς ποικιλίες, με χαμηλή στρεμματική απόδοση και πρωτοποριακές αμπελουργικές τεχνικές που δίνουν την καλύτερη έκφραση τόσο αυτών, όσο και του μοναδικού terroir, δημιουργώντας κρασιά παγκόσμιας κλάσης.
Η Amalia Rose, οινοποιήθηκε με την παραδοσιακή μέθοδο της Καμπανίας (Méthode Traditionnelle), με τη δεύτερη ζύμωση να πραγματοποιείται στη φιάλη, ενώ ακολούθησε καθημερινή, κοπιαστική περιστροφή και σταδιακή ανάκληση των φιαλών για μήνες μέχρι την τελική αφαίρεση του αυτολυτικού ιζήματος. Το Αγιωργίτικο έδωσε μια από τις καλύτερες εκφράσεις του, με έντονη φρεσκάδα και πολύ απολαυστικά φρουτώδη αρώματα.
Η Amalia Brut του Κτήματος Τσέλεπου είναι ένα καταπληκτικό ροζέ αφρώδες κρασί, με τιμή που σου επιτρέπει να απολαμβάνεις αυτή την πολυτέλεια καθημερινά!